Salami Rökt

154 kr/kg
PRICE | HEALTH | FITS YOU
ICA
Save 6 kr vs most expensive200 g · 44% fett
NOVA 4 · Ultra-processed
Price comparison by chain
Compare prices from 5 chains
2 kr more (7%)
3 kr more (10%)
6 kr more (20%)
Comparison price: 154,50 kr/kg
Alternative variants of Pärsons Salami Rökt
Sorted by unit price (kr/kg)
| Product | Unit price | Chains | Price | Difference |
|---|---|---|---|---|
Pärsons Vegosalami 100g | - | 5 | from 23.90 kr | Annan vikt |
Pärsons Salami RöktSelected 200g | - | 5 | from 30.90 kr | - |
Products in the table belong to the same concept but may differ in weight, brand, or type. Always compare the unit price (kr/kg) to find the cheapest option.
Produktbeskrivning
Vår rökta salami är gjord på nöt- och fläskkött som kryddats med vitlök. Salamin röks långsamt över spån och får sedan torka under en längre då smaken mognar fram.
Ingredienser
INGREDIENSER: Svenskt gris- och nötkött* (73%), fett från gris*, koksalt, MJÖLKPROTEIN, socker*, vitpeppar, vitlökspulver, konserveringsmedel (E250), färgämne (E120), antioxidationsmedel (E300). Kallrökt. *Ursprung: Sverige.
Näringsinformation & kost
Näringsvärde per 100g
Hälsa & klassificering
Nutri-Score and NOVA group via Open Food Facts.
Kostklassificering
Tillsatser (E-nummer)5 st
Ingredienser (OFF)
Griskött, salt, fett fläsk, kryddor på ytan (krossad svartpeppar, gelatin, konserveringsmedel (E 202)), druvsocker, kryddor, vitlök, antioxidationsmedel (E 300, E 301), torkade grönsaker (rödbeta, morot, paprika, tomat), hydrolyserat majs - och rapsprotein, kryddextrakt, jästextrakt, starterkultur, konserveringsmedel (E 250). Till 100 g färdigvara har använts 118 g griskött. Rökt och torkat.
Want to know when the price changes?
We'll notify you when the price goes up or down
Vanliga frågor om Salami Rökt
Vad kostar Salami Rökt?
Salami Rökt kostar mellan 30,90 kr och 36,95 kr beroende på butik. Vi har priser från 5 butiker i 5 kedjor. Billigast just nu hos ICA.
Vilken produktkategori tillhör Salami Rökt?
Salami Rökt tillhör kategorin Salami Pålägg.
Var kan jag köpa Salami Rökt?
Du kan köpa Salami Rökt hos följande kedjor: ICA, Willys, Coop, Hemköp, MatHem. Använd vår prisjämförelse för att hitta närmaste butik med bästa pris.
Vilket varumärke tillverkar Salami Rökt?
Salami Rökt tillverkas av Pärsons.
Få personliga rekommendationer
Logga in för att se produkter och recept baserat på dina preferenser
Recept med denna produkt(2 recept)
Comments (0)
Sign in to leave a comment
No comments yet. Be the first to comment!




