Brillat Savarin vitmögelost

399 kr/kg
PRICE | HEALTH | FITS YOU
ICA
Save 14 kr vs most expensive100 g · 39% fett
Price comparison by chain
Compare prices from 3 chains
5 kr more (13%)
14 kr more (35%)
Comparison price: 399,00 kr/kg
Produktbeskrivning
Brillat Savarin är en mycket mjuk och krämig vitmögelost med hög fetthalt och en viss sälta. Produceras i Seine Marne i hjärtat av Brie-området. Denna ost är uppkallad efter en den franske statsmannen, författaren och gastronomen Jean Anthelme Brillat-Savarin. Märkt med Skyddad Geografisk Beteckning (SGB).
Ingredienser
MJÖLK, GRÄDDE, salt, syrningskultur, löpe
Näringsinformation & kost
Näringsvärde per 100g
Hälsa & klassificering
Nutri-Score and NOVA group via Open Food Facts.
Kostklassificering
Want to know when the price changes?
We'll notify you when the price goes up or down
Vanliga frågor om Brillat Savarin vitmögelost
Vad kostar Brillat Savarin vitmögelost?
Brillat Savarin vitmögelost kostar mellan 39,90 kr och 53,95 kr beroende på butik. Vi har priser från 3 butiker i 3 kedjor. Billigast just nu hos ICA.
Vilken produktkategori tillhör Brillat Savarin vitmögelost?
Brillat Savarin vitmögelost tillhör kategorin Dessertost.
Var kan jag köpa Brillat Savarin vitmögelost?
Du kan köpa Brillat Savarin vitmögelost hos följande kedjor: ICA, Coop, MatHem. Använd vår prisjämförelse för att hitta närmaste butik med bästa pris.
Vilket varumärke tillverkar Brillat Savarin vitmögelost?
Brillat Savarin vitmögelost tillverkas av Rouzaire.
Få personliga rekommendationer
Logga in för att se produkter och recept baserat på dina preferenser
Comments (0)
Sign in to leave a comment
No comments yet. Be the first to comment!




